MENU

II FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM. WOJCIECHA KILARA

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara  od jego pierwszej edycji  był dla Filharmonii Gorzowskiej sporym wyzwaniem – to pierwsza w regionie inicjatywa promująca muzykę współczesną na tak dużą skalę.  Wyzwanie to od razu stało się dla nas –  jako najmłodszej filharmonii w Polsce nie tyle obowiązkiem, ale czymś w rodzaju misji, której realizacja sprawia nam dużą satysfakcję.  Zarówno pierwsza edycja festiwalu, jak też ta tegoroczna, a  i zapewne jeszcze kilka kolejnych, to rodzaj muzycznego patchworku, którego sensem i celem  jest wzajemne odnalezienie drogi ku sobie i dotarcie do siebie dwóch najważniejszych podmiotów tego przedsięwzięcia  –  sztuki i jej odbiorcy, słuchacza.

Festiwalowa formuła daje nam dostetcznie dużą przestrzeń, by  spotkanie to przebiegało na wielu poziomach i miało wiele różnych odsłon. Należne miejsce znajdzie się więc i dla kanonu współczesności  oraz najważniejszych twórców XX wieku i dla premierowych  projektów młodych polskich kompozytorów ostatnich dekad; będzie czas na wielkie formy i na kameralne brzmienia. Zadowolona będzie z pewnością publiczność poszukująca,  złakniona tego, co w muzyce najnowsze, ale  nie zapomnimy też o słuchaczach, którzy w takich Festiwalach wybierają nie samo centrum, a właśnie  okolice.   Chcemy, by  każdy z  odbiorców naszego Festiwalu miał okazję na  własne odkrywanie i poznawanie Muzyki XX wieku i Najnowszej, na poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. My jesteśmy po to, by pomóc w odkrywaniuj wielowymiarowości  i  różnorodności  tej MUZYKI, udowadniając w ten sposób, jak bliska jest współczesnemu  światu – pełnemu kontrastów,  wieloznaczności i coraz trudniejszemu do zdefiniowania.   

W tym roku pamiętamy przede wszystkim o naszym Wielkim Patronie Wojciechu Kilarze – wspominać będziemy jego twórczość symfoniczną i filmową –  w różnych interpreatcjach. Postać i muzyka naszego Patrona będzie zatem wątkiem głównym tegorocznej edycji. Obok znakomitych dzieł takich kompozytorów jak Lutosławski czy Kilar, pokażemy również utwory najciekawszych kompozytorów polskich ostatnich lat – Tomasza Jakuba OpałkiŁukasza PieprzykaWojciecha Błażejczyka czy Grzegorza Duchnowskiego, wreszcie –  dzięki Konkursowi dla Młodych Kompozytorów – w tym roku dedykowanemu duetom perkusyjnym  – promować będziemy najmłodszą, debiutującą generację twórców.   Program Festiwalu uzupełnią działania edukacyjne i warsztatowe dla uczniów szkół muzycznych i uczelni muzycznych.

Podczas tegorocznego Festiwalu naszymi przewodnikami po Muzyce będą: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej Dyrygent Monika Wolińska, soliści: Olga PasiecznikAnna Mikołajczyk-NiewiedziałTadeusz Domanowski i Adam KuliśChór im. Jana Szyrockiego ZUT ze Szczecina pracujący pod kierunkiem Szymona WyrzykowskiegoJerzy KuklaJovan Nebojsa ZivkovicGruppo di Tempera a także Kuba Stankiewicz Anna Maria Jopek z zespołem.

Dzięki tak znakomitym artystom i różnorodnemu programowi, będziemy Państwa zachwycać, intrygować, prowokować, niepokoić, zmuszać do refleksji, wzruszać i wodzić na pokuszenie.  

Zapraszamy na II Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara - Filharmonia Gorzowska, 16-23 maja 2014

dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Virtualnetia.com   tworzenie stron internetowych